Meny
  • Svenska

Om utlandet Zimbabwe

Svenska organisationer i Zimbabwe

I 2018 hade Sverige ramavtal med 15 civilsamhällsorganisationer globalt, värt 1,9 miljarder SEK. Av dessa kanaliserades ca. 68 miljoner SEK via 10 svenska organisationer till partners och projekter i Zimbabwe.

Svenska organisationer i Zimbabwe som får stöd från ambassaden:

Diakonia
Kontaktperson: Philemon Jazi, Zimbabwe Landchef
philemon.jazi@diakonia.se 

We Effect
Kontaktperson: Göran Forssén, Zimbabwe Landchef
goran.forssen@weeffect.org


Svenska ramorganisationer i Zimbabwe som får stöd från Sida HQ:

Afrikagrupperna 
Kontaktperson: Ntando Ndlovu, Zimbabwe Rep (i Bulawayo).  ntando.ndlovu@afrikagrupperna.se och
Dean van Rooy, Regionalchef, Södra Afrika (i Sydafrika) dean.van.rooy@afrikagrupperna.se 

Diakonia - Zimbabwe Programmet
Kontaktperson: Philemon Jazi, Zimbabwe Landchef
philemon.jazi@diakonia.se 

IM - Individuell Människohjälp 
Kontaktperson: Momo Masoka, Zimbabwe Landchef momo.masoka@soir.co.zw
Dalitso Kubulasa, Regional Chef (i Malawi)
dalitso.kubulasa@manniskohjalp.se och

Plan Sverige / Plan International

Kontaktperson: n/a
zimbabwe.co@plan-international.org


Svenska Kyrkan
Kontaktperson: Nils Bernhold, Zimbabwe Rep.nils.bernhold@churchofsweden.org  

We Effect
Kontaktperson: Göran Forssén, Zimbabwe Landchef
goran.forssen@weeffect.org

WWF Sverige / WWF International
Kontaktperson: Enos Shumba, Landchef 
eshumba@wwf.org.zw

Svenska ramorganisationer som arbeter i Zimbabwe med stöd från Sida HQ - utan permanent kontor i Zimbabwe
Forum Syd
Olof Palmes Internationella Center
Union to Union (fd. LO-TCO)

Senast uppdaterad 12 dec 2017, 12.03