Den 13 September är det val i Sverige. Ambassaden och konsulaten organiserar röstmottagning och brevröstning i Kanada när det är val i Sverige. Alla svenska medborgare över 18 år som någon gång har varit folkbokförda i Sverige får rösta.
Om att rösta från utlandet - på Valmyndighetens webbplats
Bor du utomlands och vill rösta i valet? informationsblad ifrån Valmyndigheten
Du kan inte rösta på valdagen på valdagen utanför Sverige. Du måste förtidsrösta om du röstar från utlandet. Datum och öppetider för förtidsröstning på ambassaden kommer att publiceras närmare valet.
Du kan även förtidsrösta på våra honorärkonsulat. Information om vart och när kommer att publiceras närmare valet.
För att brevrösta behöver du särskilt material för brevröstning. Om du är registrerad i röstlängden skickas detta till din registrerade adress. Om du inte har fått materialet kan du beställa det via val.se från juni 2026. Du kan även hämta det personligen på ambassaden i Ottawa eller vid ett svenskt honorärkonsulat.
Om du vill brevrösta från utlandet får du skicka brevrösten tidigast den 30 juli.
Du får rösta i riksdagsvalet och valet till Europaparlamentet om du