Meny

Representationens personal

Följande personer arbetar på den svenska representationen i Genève:

Anna Jardfelt 
Ambassadör
Ständig representant

Anna Franzén
Ambassadörens assistent
Tel: 022 908 0841
anna.franzen@gov.se

Ekonomiska frågor 

Mikael Anzén
Ambassadör

Ständig representant vid WTO
Biträdande myndighetschef

Johan Ekerhult
Förste ambassadsekreterare
WTO, ITU, WIPO, cybersäkerhet och ny teknik 
Tel: 022 908 0853
johan.ekerhult@gov.se 

Joakim Löfvendahl
Förste ambassadsekreterare
UNCTAD, ILO, betalningsbalanshinder, WTO-frågor (Jordbruk, handelsprocedurer, handel/miljö), trade/debt/finance 
Tel: 022 908 0817
joakim.lofvendahl@gov.se 

Karin Burghauser
Assistent Ständige representanten vid WTO
Tel: 022 908 0844
karin.burghauser@gov.se

Nedrustning

Sara Lindegren 
Ministerråd
CD, generalförsamlings första utskott, NPT, icke-spridningsfrågor, kärnvapennedrustning, biologiska vapen, rymd
Tel: 022 908 0821 
sara.lindegren@gov.se 

John Brante
Ambassadråd
Generalförsamlingens första utskott, små och lätta vapen, minor, CCW inklusive dödliga autonoma vapensystem, cybersäkerhet
Tel: 022 908 0842
john.brante@gov.se

Kajsa Aulin
Assistent
Nedrustning/Hälsa 

Tel: 022 908 0826
kajsa.aulin@gov.se

Mänskliga rättigheter

Fredrik Nivaeus 
Ministerråd
Mänskliga rättigheter
Tel: 022 908 0843
fredrik.nivaeus@gov.se

Clara Molin (föräldraledig)
Förste ambassadsekreterare
Mänskliga rättigheter
Tel: 022 908 0823
clara.molin@gov.se 

Oscar Ekéus
Ambassadråd
Mänskliga rättigheter
Tel: 022 908 0823
oscar.ekeus@gov.se

Sandra Lyngdorf
Handläggare
Mänskliga rättigheter, styrnings- och kontrollfrågor,
media och kommunikation, UNDP, UNDRR, UNEP, UNITAR
Tel: 022 908 0814
sandra.lyngdorf@gov.se

Malin Sundström
Assistent
Mänskliga rättigheter/Humanitära frågor
Tel: 022 908 0822
malin.sundstrom@gov.se

Humanitära frågor

Hannah Widstam 
Ambassadråd
Humanitära frågor UNOCHA, UNISDR, Interpeace, CHD, WHS, ICRC, IFRC
Tel: 022 908 0820
hannah.widstam@gov.se

Veronica Nordlund
Förste ambassadsekreterare
Humanitära frågor UNHCR, IOM, GFMD
Tel: 022 908 0856
veronica.nordlund@gov.se

Malin Sundström
Assistent
Humanitära frågor/Mänskliga rättigheter
Tel: 022 908 0822
malin.sundstrom@gov.se

Hälsa och utveckling

Andreas Hilmersson
Ambassadråd
Hälso- och utvecklingsfrågor WHO, UNAIDS, Globala Fonden, Tuberkolos och Malaria, GAVI, UNECE
Tel: 022 908 0833
andreas.hilmersson@gov.se

Martin Jeppsson 
Hälsoråd
WHO
Tel: 022 908 0854
martin.jeppsson@gov.se 

Kajsa Aulin
Assistent
Hälsa/Nedrustning 
Tel: 022 908 0826
kajsa.aulin@gov.se

Administrativa frågor

Birgitta Holmström 
Ambassadråd
Kanslichef
Tel. 022 908 0813
birgitta.holmstrom@gov.se

Hélène Herslow Folchi-Vici
Arkivföreståndare
Tel: 022 908 0851
helene.herslow@gov.se

Kersti Harrysson
Kassör
Tel: 022 908 0812
kersti.harrysson@gov.se

Alain Thurnherr
Administrativ assistent
Tel: 022 908 0816
alain.thurnherr@gov.se

Fernando Goncalves
Chaufför
Tel: 022 908 0824
fernando.goncalves@gov.se