Kontakt

Postadress

P.O. Box 55550 Baghdad Post Office
Karadat Mariam, Baghdad, Iraq

Besök oss

House nr 21, Karadat Mariam, District 22, Street No 8, Bagdad

Bakom Ministry for Foreign Affairs. Se kartan här till vänster

33.318196 Latitude
44.38529 Longitude

Besök måste förbokas. Bokningar kan inte göras via telefon. Vänligen skicka e-post till adressen nedan.

Tel

Växelnummer
+964 7835418300
Pass och viseringsfrågor
+964 7835418390

E-post

Allmänna frågor
ambassaden.bagdad@gov.se
Pass och medborgarskapsärenden
ambassaden.bagdad-pass@gov.se

Telefontider:

Ambassadens växel:
Söndag 10.00-12.00
Måndag - Torsdag 09.00-11.00
Pass och viseringstelefon: Söndag - Tisdag 10.00-11.00

Om du är i en konsulär nödsituation kan du ringa UD-Jouren i Stockholm på: +46 (0)8 40 55005

För att boka tid för passansökan kan du använda E-BOKING
 

Sektionskansliet i Erbil:

Tel: +964 (0)7824070701   Söndag - Torsdag kl 10.00-1200
E-mail: sektionskansliet.erbil@gov.se

Gulan Street
Ster Tower, First Floor
Erbil, Kurdistan Region of Iraq

Alla besök måste bokas på förhand.

Nedan är helgdagar för 2022 då ambassaden är stängd 

  • 17 April
    Easter Sunday - Påskdagen
  • 2 May, Monday
    Eid al Fitr*
  • 3 May, Tuesday
    Eid al Fitr*
  • 4 May, Wednesday
    Eid al Fitr*
  • 26 May, Thursday
    Ascension Day
  • 24 June, Friday
    Mid Summer´s Eve
  • 10 July, Sunday
    Eid al-Adha*
  • 11 July, Monday
    Eid al-Adha*
  • 8 August, Monday
    Ashura*
  • 3 October, Monday
    National Iraqi Day
  • 25 December, Sunday
    Christmas Day, Juldagen
  • 26 December, Monday
    Boxing Day, Annandag Jul
  • * Subject to change