Ambassadens personal

Ambassadör Jon Åström Gröndahl

Areewan Chanthra
Ambassadörens sekreterare

Sektionen för politik, handel- och främjande

Anna Jakenberg Brinck
Ministerråd, Biträdande myndighetschef 

Lina Eidmark
Ambassadråd, politik, offentlig diplomati

Jintana Sakulborirak
Handläggare för politiska frågor

Varaporn Premsot
Handläggare för kommunikation och kultur

Katarina Svensson
Handläggare för handelsfrågor och kommunikation

Chotikorn Limratana
Handläggare för ekonomi och handelsfrågor

Jongjit Atayatamawitaya
Assistent för politik, handel och främjande

Försvarssektionen

Anders Nikanorsson
Försvarsattaché Övlt
 
Aphanchanit Ngaosuvan
Assistent till försvarsattachén

Sektionerna för administration och konsulära frågor

Anna Lambert
Ambassadråd Kanslichef

Konsulära sektionen

Biljana Cuknev
Andre ambassadsekreterare
 
Pär Kågeby
Vicekonsul
 
Leif Almstedt
Konsulär handläggare
 
Sittichai Sampaotong
Konsulär handläggare

Marcus Padoongwong
Konsulär handläggare


Administrativa sektionen


Elisabeth Lindström
Tredje ambassadsekreterare
 
Naruporn Klaikum
Ekonomihandläggare

Sune Larsson
Administrativ assistent

Kajornsak Sodsai
Administrativ assistent
  
Kanitphong Laksanapokin
Chaufför

Somchart Sucheephet
Chaufför
 
Prasit Chantha
Chaufför

Sektionen för migration och viseringsfrågor

Fredrik Larsson
Ambassadråd

Lisa Nyström
Andre ambassadsekreterare

Nedim Hadzic
Andre ambassadsekreterare

Phinsurang Boonkhet
Migrationshandläggare

Sukanya Theeraruangsiri
Migrationshandläggare

Clair Sukitjavanich
Migrationsassistent

Thitima Kanjanda
Migrationsassistent

Siripat Chaktrimongkol
Migrationsassistent

Phiphat Youngrot
Migrationsassistent

Bussara Leeratanarak
Migrationsassistent

Phimpawee Jindasutthikul
Migrationsassistent

Sektionen för Sveriges regionala utvecklingssamarbete
i Asien och Stilla havet

AnnaMaria Oltorp
Ambassadråd
Chef för regionalt utvecklingssamarbete i Asien och Oceanien

Åsa Heijne
Ambassadråd
Programansvarig miljö och klimatförändringar

Eren Zink
Förste ambassadsekreterare
Forskningssekreterare

Sara Öberg Höper
Förste ambassadsekreterare

Jenny Collste Lager
Förste ambassadsekreterare

Tove Goldmann
Förste ambassadsekreterare

Ingrid Andvaller
Andre ambassadsekreterare

Erica Villborg
Andre ambassadsekreterare

Kriangkrai Thitimakorn
Nationell programhandläggare
Miljö och energi

Orawan Raweekoon
Nationell programhandläggare
Mänskliga rättigheter och demokrati

Parichart Tridej
Programadministratör

Titapa Musignilpan
Controller

Panyada Chotamongsa
Administrativ assistent

Sektionskansli i Yangon
 
Johan Hallenborg
Ministerråd

Frederik Frisell
Ambassadråd
Chef för utvecklingssamarbetssektionen i Yangon

Erik L Nilsson
Andre ambassadsekreterare

Sigrid Ekman
Andre ambassadsekreterare

Ye Min Htet
Nationell programhandläggare

La Ring
Nationell programhandläggare

Hla Yee Mon
Programadministratör

Aung Khaing Min
Handläggare för politiska frågor

Thiri Sun
Sekreterare/Administrativ assistent

Soe Lwin
Chaufför

Aung Nyein
Chaufför


Business Sweden

Carl Lindwall
Handelssekreterare för Thailand, Myanmar, Kambodja och Laos

Panakorn Dejthumrongwat
Konsult

Patcharee Yodpratum
Junior konsult


Senast uppdaterad 01 dec 2017, 08.29