När ett barn föds utomlands kan du som förälder anmäla det direkt till Skatteverket. Det gäller om du är eller har varit folkbokförd i Sverige. Ansökan ska göras på blankett Förnamn och efternamn.
Läs mer på Skatteverkets hemsida.
Om du även tänker ansöka om pass för barnet kan ambassaden beställa ett samordningsnummer och namnanmälan kan lämnas samtidigt på ambassaden.
Ansökan är avgiftsfri.
Läs mer om samordningsnummer på Skatteverkets hemsida.
Beställning av samordningsnummer görs endast då man tänker ansöka om resehandling till barnet och handläggningstiden är ca 1-2 månader. Notera att beslut om samordningsnummer måste ha erhållits innan ansökan om resehandling görs. Här kan du läsa vad du behöver för att boka tid för passansökan för barn. Beställningen lämnas in på ambassaden i Lissabon eller på ett svenskt honorärkonsulat.
Barnet måste följa med till ambassaden/honorärkonsulatet.
Följande handlingar behöver medtas:
Ansökan är avgiftsfri.