Menu

Embassy Staff

The following people are working at the Embassy of Sweden in Ethiopia:

Torbjörn Pettersson
Ambassador

Tsion Ayalew 
Special Assistant to the Ambassador

Section for Political, Commercial, and Cultural Affairs

Moa Lagercrantz
Minister Counsellor
Head of Section, Political (Ethiopia, Djibouti), Promotion

John Skoglund
Second Secretary/Deputy Head of Section
Political (AU and IGAD)  

Murad Issa
Senior Officer
Commercial and Cultural Affairs

Mahlet Mesfin

Political and Promotion Officer (Etiopia)

 

Joel Andersson
Intern

Defence Office

 

 

Lt. Col. Tor Bengtsson
Defence Attaché

Section for Bilateral Development Cooperation

Annika Jayawardena 
Minister Counsellor
Deputy Head of Mission/Head of Section 

Karin Borovic
First Secretary
Human Rights and Democracy

Per Sevastik
Counsellor / Deputy Head of Section
Programme Manager Research Cooperation

Annika Törnqvist
First Secretary
Private Sector Development, Market Development, Gender Equality

Anna Hjärne
First Secretary
Resilience, Environment, Climate, Humanitarian-Development Nexus

Elmi Nure
National Programme Officer
Climate and Environment

Leul Wondemeneh  
National Programme Officer
Private Sector Development, Market Development

Feven Netsanet
National Programme Officer
Human Rights, Democracy and Gender

Bekelech W Giorgis
National Programme Officer Controller

Yebankwork Belay
Administrator 

Section for Regional Development Cooperation

Ulla Andrén
Counsellor
Head of Section 

Eva Bursvik

Counsellor

Programme Manager Trade and Economic Integration

Based in Lusaka 

 

Erik Jonsson

Minister Counsellor

Specialist for the Sahel

Based in Ougadogou

 

Ulf Ekdahl
First Secretary
Programme Manager Employment and Decent work

Helena Bådagård
First Secretary
Programme Manager, Democracy, Human Rights and Gender Equality 

Ann-Sofie Fofana Rahmqvist 
First Secretary
Controller/Anti-Corruption Advisor

Emilie Welam 
First Secretary
Programme Manager Human Security, Deputy Head of Section

Anna Tjärvar
Counsellor 
Environment/Climate

Ayele Kebede
National Programme Manager
Environment/Climate

Frew Demeke 
National Programme Manager
Democracy, Human Rights and Gender Equality 

Ibrahim Kasso
National Programme Manager
Migration and Employment

Mesfin Mezgebu
Program Administrator for Regional Development Cooperation

Azemara Kassahun 
National Programme Manager
Democracy, Human Rights and Gender Equality 

Rahel Hailu 
Controller

Bezawit Kefyalew
National Programme Manager
Human Security

Senait Regassa
National Programme Manager
Environment/Climate

Ella Bogren
Intern

Section for Migration

Eva Lindén
First Secretary
Head of Section/Migration Liasion Officer

Lisa Hallquist
Second Secretary/Deputy Head of Section

Stefan Hagberg
Councellor/Return Liaison Officer

Daniel Dissassa
Migration Officer

Meskerem Tsegaye
Migration Officer

Tsion Habtamu
Migration Officer

Selamawit Areda
Migration Officer

Tewodros Alemu
Migration Officer

Rebecca Wubishet
Migration Officer

Hebella Mamo 
Migration Officer

Feisal Abdurahman
Migration Officer

Nur Hussein
Migration Assistant 

Section for Administration and Consular Affairs

Joakim  Nilsson 
Counsellor
Head of Section

Elin Fredriksson  
Second Secretary/Deputy Head of Section
Consular affairs

Mina Côté-Fournier
Third Secretary
Archive and IT

Feben Mengistu
Administrative Officer

Nafkot Negussie
Consular and Administrative Officer

Selamawit Kassaye
Consular and Administrative Officer / Political Officer

Asnakech Wujira
Administrative Assistant 

Bemnet Geleta
Accountant/Cashier

Beruk Mengestu
Property Manager

Tesfaye Diriba
Administrative and Technical Assistant

Mekdes Chebud
Receptionist and Administrative Assistant 

Tewodros Tesfaye
Driver/Liaison Officer

Mequanint Ayelegn 
Driver/Liaison Officer

Tesfaye Ensene
Driver/Liaison Officer

Kiros Gebremedhin
Driver/Liaison Officer

Getahun Kassaye Gizaw
Handyman

Assefa Derso
Gardener

Last updated 09 Nov 2018, 11.37 AM