Gå till innehåll

Made with Sweden i Australien

Australien är hem för mer än 150 svenska företag som tillsammans sysselsätter omkring 77 000 personer runt om i landet, varav nästan 46 000 direkt, samt ytterligare tusentals genom lokala leverantörskedjor.

Sverige och Australien har en nära bilateral relation som bygger på gemensamma värderingar, innovation och historiska band. Förbindelsen sträcker sig tillbaka till 1770, då botanikern Daniel Solander blev den första svensken att sätta sin fot i Australien. Sedan dess har relationen mellan våra länder fortsatt att fördjupas.

Svenska varor började nå Australien redan i slutet av 1820‑talet, då de fraktades med brittiska fartyg. Under 1890‑talet exporterade Sverige ett allt bredare utbud av produkter, däribland jordbruksutrustning, kemikalier, telefonmaterial, glas, maskiner, tändstickor och elektriska apparater.

Dessa tidiga utbyten markerade början på ett långvarigt och meningsfullt samspel mellan svensk ingenjörskonst och Australiens utveckling.

En dynamisk relation 

Spola fram till 2026 och Sveriges närvaro i Australien har vuxit avsevärt. Med över 150 etablerade svenska företag ”Down Under” har våra länder byggt upp en stark och ömsesidigt fördelaktig investerings‑ och handelsrelation som fortsatt bidrar till ekonomisk trygghet och innovation.

Svenska företag gör mer än att bara verka i Australien – de blir en del av det lokala sammanhanget. Många investerar lokalt, anställer lokalt, producerar lokalt och växer tillsammans med Australiens regioner, industrier och samhällen.

Flera svenska företag har en lång och stolt historia i Australien. Alfa Laval och Ericsson har till exempel varit verksamma i landet i mer än 100 år och bidragit till industriell utveckling och teknologiska framsteg.

IKEA, ett annat globalt erkänt svenskt varumärke, öppnade sitt första varuhus i Australien 1975. I dag driver företaget tio varuhus runt om i landet, men Sveriges möbelexport till Australien kan spåras ända tillbaka till 1842.

Detta samarbete kommer att fortsätta att växa i och med att Australien nyligen slutförde förhandlingarna om ett frihandelsavtal med Europeiska unionen. Avtalet, värderat till cirka 10 miljarder australiska dollar, kommer att ge ökat marknadstillträde för australiska och europeiska producenter och knyta företag till en marknad med 450 miljoner konsumenter.

Avtalet skapar också nya möjligheter för företag på båda sidor – inte minst svenska bolag som är kända för sina innovativa och klimatsmarta lösningar. Många av dessa företag stärker redan Australiens kapacitet inom viktiga sektorer som ren energi, elektrifierade transporter, gruvteknik, automation, professionella tjänster och avancerad tillverkningsindustri.

Att växa tillsammans

Partnerskapet mellan Sverige och Australien bygger på övertygelsen att verkligt värde – i form av innovation, arbetstillfällen, hållbara lösningar eller forskningsgenombrott – skapas när vi bygger tillsammans.

Varje dag visar samarbetet mellan svenska företag och australiska partners hur långsiktigt engagemang kan driva både utveckling och välstånd.

Senast uppdaterad 23 apr. 2026, 12.47