Embassy staff

Ambassador Jon Åström Gröndahl

Ms Areewan Chanthra
Social Secretary to the Ambassador

Section for Politics, Trade and Promotion

Mrs Anna Jakenberg Brinck Minister Counsellor
Deputy Head of Mission

Mrs Lina Eidmark
Counsellor

Ms Jintana Sakulborirak
Officer
 
Ms Varaporn Premsot
Officer

Mrs Katarina Svensson
Officer

Ms Chotikorn Jeanguenin
Officer

Ms Jongjit Atayatamawitaya
Assistant   

Ms Nina Voigt Dahl
Intern


Defence Section

Lt Col Anders Nikanorsson 
Defence Attaché

Ms Kuljira Tantasukitwanit 
Assistant


Administrative Section

Ms Anna Lambert
Counsellor
Head of Chancery

Mrs Elisabeth Lindström
Third Secretary  

Ms Naruporn Klaikum
Officer  

Mr Kajornsak Sodsai
Assistant

Mr Kanitpong Laksanapokin
Driver/Messenger  

Mr Somchart Sucheephet
Driver/Messenger  

Mr Prasit Chantha
Driver/Messenger


Consular Section  

Mrs Biljana Cuknev
Second Secretary

Mr Pär Kågeby
Vice Consul

Mr Leif Almstedt
Officer

Mr Sitthichai Sampaotong
Officer

Mr Marcus Padoongwong
Officer  

Ms Aiyada Praparassamee
Assistant


Section for Migration and Visa Affairs  

Mr Conny Larsson
Counsellor

Ms Kimberly Sandberg
First Secretary  

Ms Lisa Nyström
Second Secretary  

Ms Phinsurang Boonkhet
Officer

Ms Sukanya Theeraruangsiri
Officer

Mrs Clair Sukitjavanich
Assistant  

Ms Thitima Kanjanda
Assistant  

Ms Siripat Chaktrimongkol
Assistant

Mr Phiphat Youngrot
Assistant

Ms Bussara Leeratanarak
Assistant

Ms Phimpawee Jindasutthikul
Assistant

Mr Anthony Santos Pavia
Assistant


The Section for Swedish Regional Development Cooperation 
in Asia and the Pacific

Ms AnnMaria Oltorp
Counsellor

Ms Åsa Heijne 
Counsellor

Mr Eren Zink
First Secretary

Ms Sara Öberg Höper
First Secretary

Ms Jenny Collste Lager
First Secretary

Ms Tove Goldmann
First Secretary

Ms Ingrid Andvaller
Second Secretary

Ms Erica Villborg
Second Secretary

Mr Kriangkrai Thitimakorn
National Program Officer 

Ms Orawan Raweekoon
National Programme Officer

Ms Sejin Kim
National Programme Officer

Ms Titapa Musignilpan
Controller

Ms Parichart Tridej
Administrator

Ms Panyada Chotamongsa
Assistant

Ms Emma Hansen
Intern

Section Office Yangon  

Mr Karl Backéus
Minister Counsellor

Ms Rebecka Orrenius Alffram
Counsellor  

Mr Joacim Carlson
First Secretary

Ms Anette Andersson
Assistant

Ms. Sigrid Ekman
Second Secretary


Section Office Phnom Penh

Mrs. Camilla Monsine Ottosson
Counsellor

Ms. Maria Bendel
First Secretary

Ms. Jessica Jansson
First Secretary

Mr. Elies Bazine
First Secretary

Ms. Maria Hauer
First Secretary

Ms. Annlouise Olofsson
Counsellor

Mrs. Susanna Elmberger
Second Secretary

Ms. Rasmeykanyka Bin
National Programme Officer

Ms. Sarany Khoeng
National Programme Officer

Mrs. Thany Dear
Administrator

Mr. Sytha San
Officer

Mrs. Socheat Kham
Assistant

Mrs. Daly Sok
Assistant

Mr. Vanroeun So
Driver

Business Sweden

Mr Carl Lindwall
Trade Commissioner

Ms Larphatsanun Jiratanatiteenun
Project Manager

Mattias Dec
Consultant  

Mr Pongsatorn Chanwong 
Consultant

Ms Patcharee Yodpratum
Associate

Last updated 12 Jan 2018, 9.20 AM