Meny

Ambassadens personal

På Sveriges ambassad i Lusaka arbetar följande personer

Ambassadör Henrik Cederin

Ambassadör Henrik Cederin. Foto: Kristian Pohl, Regeringskansliet

Henrik Cederin
Ambassadör

Annika Åberg
Andre ambassadsekreterare
Chef sektionen för politik och främjande, migration

Anna Dloski
Programhandläggare
Handels- och Sverigefrämjande, kommunikation

Esineya Sakala-Phiri
Sekreterare

Siri Ahlzén
Praktikant

Sektionen för bilateralt utvecklingssamarbete

Karin Sverkén
Ambassadråd, Stf myndighetschef, Chef för bilateralt utvecklingsamarbete

Cecilia Brumér  
Förste ambassadsekreterare
Utvecklingsanalytiker, Bitr. chef för bilateralt utvecklingssamarbete

Chimfwembe Sichinga  
Programhandläggare
Controller 

Ngosa Yoram Mbolela
Programhandläggare energi

Pezo Phiri
Programhandläggare demokratisk samhällsstyrning

Jonas Wikström
Programhandläggare social protection, democratic governance

Malala Mwondela
Programhandläggare jämställdhet

Magdalena Svensson
Förste ambassadsekreterare
Programhandläggare energi

Audrey Mwendapole Muchemwa
Programhandläggare hälsa

Phanuel Mandebvu
Programhandläggare hälsa

Zoole Newa
Programhandläggare jordbruk, marknadsutveckling, finansiella tjänster

Ulrika Hertel
Ambassadråd
Programhandläggare hälsa och SRHR

Lusungu Nyirenda Mwami
Administrativ assistent, Internationella kurser/ITP

Pontus Korsgren
Programhandläggare demokrati och mänskliga rättigheter

Susan Chipeta
Programhandläggare marknadsutveckling, jobbskapande, finansiella tjänster  

Regionalt utvecklingssamarbete

Ms Eva Bursvik
Ambassadråd
Handel och ekonomisk integration 

Regionala teamet för sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter

Dag Sundelin
Ambassadråd, Chef regionala sektionen
Controller

Susanna Jansson Landin
Förste ambassadsekreterare
Stf chef regionala sektionen

Mats Johansson
Förste ambassadsekreterare
Controller

Bertha Maembe (föräldraledig)
Controller, sektionen för regionalt SRHR-samarbete

Zawadi Balaile
Controller

Chipo Zulu
Programhandläggare regionala program - sexualundervisning, jämställdhet

Mikaela Hildebrand
Förste ambassadsekreterare
Programhandläggare regionala program - sårbara grupper och SRHR

Francis Mangani
Programhandläggare regionala program - barn och ungdom

Izla Bethdavid Boltena
Andre ambassadsekreterare
Biträdande expert

Chilamo Sinkala Sikazwe
Programhandläggare regionala program - särskilda grupper och SRHR

Davies Chitundu
Regional rådgivare

Patric Landin
Regional rådgivare

Mukubwanu Muyoyeta
Administrativ assistent/Arkiv

Administration

Gunnel Gomez
Ambassadråd, kanslichef

Therese Lundmark
Tredje ambassadsekreterare
Migration och konsulära ärenden

Karin Eriksby
Andre ambassadsekreterare
Migrationshandläggare

Sally Burrows
Administrativ assistent, viseringar

Machushi Nachilongo-Kauta
Handläggare fastigheter

Jean Phiri/Mbewe
Viseringsassistent

Sekai Zengeni
Viseringsassistent

Charity Miti
Administrationsassistent

George Malipilo
Administrationsassistent

Chilupe Chileshe
Kassör

Flanaghan Silwizya
Personaladministratör

William Sikazwe
Chaufför

Petros Banda
Chaufför

Francis Bwalya
Vaktmästare

 

 

Senast uppdaterad 29 mar 2018, 11.24