Svenska journalister i Tyskland

Nedan en lista över svenska journalister och skribenter som bor i Tyskland och/eller bevakar landet.

 

Korrespondenter

Lovisa Herold - Dagens Nyheter
+46 (0) 700-033560
lovisa.herold@dn.se

Caroline Salzinger - Sveriges Radio 
+49 (0) 173-7023491
caroline.salzinger@sr.se

Lotta Lundberg - Svenska Dagbladet / Kultur    
+49 (0) 176-84805606
lotta.lundberg@svd.se

Tomas Lundin - Svenska Dagbladet
+49 (0) 171-5272160
tomas.lundin@svd.se

 

Frilans

Jona Källgren - TV4
jonakallgren@gmail.com

Arvid Jurjaks
+49 (0) 151-43820532
arvid@arvidjurjaks.se

Thomas Hall
hallthomas212@gmail.com

 

Tf utrikeschef på TT i Sverige

Pontus Ahlkvist    
+46 (0) 730-749228
pontus.ahlkvist@tt.se

 

Skribent och f.d Tysklandskorrespondent

Jan Mosander
+46 (0) 730-567064
mosander.media@telia.com

Senast uppdaterad 09 feb 2022, 14.57