Om oss

Välkommen till Sveriges ambassad i Luanda, Angola.

OBS Följ ambassadens reseinformation för svenskar under rådande Coronakris, se HÄR och HÄR

På Sveriges ambassad i Luanda arbetar följande personer:

Ewa Ulrika Polano Ambassadör
e-post: ewa.polano@gov.se

Kommendörkapten Shahin Olesén Eghraghi, Försvarsattaché, ackrediterad till Angola, DR Kongo, Rwanda och Sydafrika (stationerad i Pretoria). 
email: shahin.olesen.eghraghi@gov.se

Carolina Köhler de Castro Handläggare
e-post: carolina.kohler.de.castro@gov.se

Boniswa Vaz Contreiras Handläggare
e-post: boniswa.vaz.contreiras@gov.se

Loyd Vasconcelos Handläggare
e-post: loyd.vasconcelos@gov.se

 

Isaías Saldanha Chafför/ administrativ assistent

 

Business Sweden täcker Angola från Sydafrika

 

Om du önskar komma i kontakt med oss, var god vänd dig till: ambassaden.luanda@gov.se

Besökstider i normalfallet är: måndag - torsdag 10.00-14.00 och fredag 9.00-12.00 efter överenskommelse. 

Ambassaden kommer att vara stängd under dessa helgdagar 2021:
01/01, 06/01, 04/02, 16/02, 08/03, 23/03, 02/04, 05/04, 25/06, 17/09, 11/11, 24/12

Senast uppdaterad 07 jan 2021, 09.37