Om oss

Välkommen till Sveriges ambassad i Luanda, Angola.

OBS Följ ambassadens reseinformation för svenskar under rådande Coronakris, se HÄR och HÄR

På Sveriges ambassad i Luanda arbetar följande personer:

Ewa Ulrika Polano Ambassadör
e-post: ewa.polano@gov.se

Kommendörkapten Shahin Olesén Eghraghi, Försvarsattaché, ackrediterad till Angola, DR Kongo, Rwanda och Sydafrika (stationerad i Pretoria). 
email: shahin.olesen.eghraghi@gov.se

Carolina Köhler de Castro Handläggare
e-post: carolina.kohler.de.castro@gov.se

Boniswa Vaz Contreiras Handläggare
e-post: boniswa.vaz.contreiras@gov.se

Loyd Vasconcelos Handläggare
e-post: loyd.vasconcelos@gov.se

 

Isaías Saldanha Chafför/ administrativ assistent

 

Ambassaden i Luanda kan hjälpa dig med nödpass, faderskapärenden och överlämnande av dokument. För andra konsulära frågor, vänligen kontakta Sveriges ambassad i Pretoria på ambassaden.pretoria@gov.se 

Business Sweden täcker Angola från Sydafrika

 

Om du önskar komma i kontakt med oss, var god vänd dig till: ambassaden.luanda@gov.se

På grund av extraordinära omständigheter med Corona-pandemin och nödläget i Angola måste besök förbokas. Bokningar kan inte göras via telefon. Vänligen skicka e-post via ambassaden.luanda@gov.se

Öppettider

Måndag - torsdag 8.00-16.30 och fredag 8.00-15.00

Expeditionstider

Måndag- fredag 9.00- 12.00

 

Senast uppdaterad 03 jun 2021, 11.41