Ambasadorė Inger Buxton

Curriculum Vitae

Name: Inger Buxton

Date of birth: January 8, 1966

Family: married and I have two grown up children

Professional career:

September 2020 - Ambassador of Sweden to the Republic of Lithuania

November 2019 – August 2020,  Deputy Director-General, Acting Head of Department, Global Agenda Department, Ministry for Foreign Affairs

The department was resposible for climate diplomacy and climate finance, energy issues and oceans, the 2030 Agenda, Financing for Development, the Feminist Foreign Policy, the World Bank and regional development banks as well as strategic foresight analysis.

April 2016 – November 2019 - Director, Deputy Head of Department, Global Agenda Department, Ministry for Foreign Affairs

2010 – 2016 Deputy Director, Head of the Euro-Atlantic Division, Department for Security Policy, Ministry for Foreign Affairs

The division was responsible for security policy development, cyber security, the OSCE, the Council of Europe and NATO-relations.

2008-2010 Deputy Director, Permanent Representation of Sweden to the EU  

I was chairperson of the ESDC Steering Committee and the Political Military Group in the Council of the European Union during the Swedish Presidency in 2009 and served as the Swedish representative in those groups in 2008-2010.

2005-2008 Deputy Director, National Expert, DG External Relations, the European Commission

I was focal point for SSR, DDR and conflict prevention issues. Co-chair of the OECD-DAC Network on Conflict, Peace and Development Co-operation (CPDC)

2002-2005 Conflict Advisor, Swedish International Development Cooperation Agency (Sida)

2000-2002 Desk Officer, Global Security Department, Ministry for Foreign Affairs

1997-1999 Second Secretary, Embassy of Sweden, Vienna

1994-1996 Research Assistant, Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI)

1994-1995 Desk Officer, Save the Children

1993-1994 NGO-Coordinator, Saferworld, UK